Armando Sadiku

Lindur më :  27 Maj 1991 (24 vjec) Elbasan ,

Gjatësia: 1,86 m

Pesha : 77 kg

Ekipi : Vaduz

Roli : sulmues

Këmba e preferuar : e djathta

Intervista:

 

  • Si ndiheni për faktin qe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit do të luajë në Kampionatin Europian, ‘’Francë 2016’’?

Jam shumë i lumtur që do kemi mundësinë për të luajtur në një nga turnetë më të rëndësishëm , kundër ekipeve më të forta!

Këto janë ditët ku mendoj vetëm për Europianin , për komunitetit tonë ku jetojmë.

Po punoj fort për tu pregatitur për ndeshjen e parë. Mez po e pres.

  • Kjo është pjesmarrja e parë për ekipin e Shqipërisë , në Kampionatin Europian. Çfarë mendimi keni për këtë mundësi historike?

 Është një ëndërr fantastike që po jetojmë – jo vetëm për ne , por për të gjithë shqiptarët. Ne po shkruajmë historinë. Është e jashtzakonshme , një kënaqësi e madhe për ne.

I•       Kur i keni patur fillesat me futbollin? Kur keni filluar të luani si futbollist profesionist?

 Kam filluar të luaj kur isha 7 vjec. Futbolli ka qëne gjithmonë shumë i rëndësishëm për mua dhe babai im më ka mbështetur për idetë e mia. Ai gjithmonë ka dashur të bëhem lojtar profesionist dhe ai ishte trajneri im I parë.  Në moshën 16 vjecare , firmosa kontratën e parë , dhe kështu nisi rrugëtimi.

  • Çfarë këshille do ju jepje lojtarëve të rinj shqiptarë?

Ato duhet të kenë pasion lojën. Nuk duhet të harrojën që të argëtohen dhe mos ta harrojnë që është vetëm një lojë. Gjithashtu duhet të punojnë shumë dhe të mendojnë pozitivisht.

Kush janë pritshmëritë dhe qëllimet tuaja personale për Kampionatin Europian 2016 ?

Do të luajmë me të gjithë kapacitetin dhe forcën tonë , do të rrithem duke dhënë gjithmonë 100%. Si sulmues , dua të shënoj sa më shumë gola të jetë e mundur. Por gjithashtu do të ndihmoj sholët për të shënuar rezultate të mira.

To të mendojmë për cdo ndeshje , duke dhënë maksimumin në cdo takim. Shpresoj të fitojmë kampionatin – ky është gjithmonë qëllimi. Do të shohim sa larg do shkojmë…..

  • Kush është ekipi juaj i preferuar në ‘’Euro 2016’’ ?

 Me zemër , Shqipëria