Sokol Cikalleshi

Lindur më :  27 Korrik 1990 (25 vjec ) Kavajë , Shqipëri

Gjatësia : 1,88 m

Pesha: 79 kg

Ekipi : Istanbul Basaksehir

Roli : sulmues

 Këmba e preferuar : e djathta

Intervista:

 

  • Si ndiheni për faktin qe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit do të luajë në Kampionatin Europian, ‘’Francë 2016’’?

 

Është si një ëndërr e bërë realitet. Është padyshim gjëja më e mirë që më ka ndodhur në karrierën time deri tani , dhe ndjehem shume mire , që jam pjesë e këtij eventi. Do të jam më të mirën timë për mos ndalur ëndrrën këtu.

  • Kjo është pjesmarrja e parë për ekipin e Shqipërisë , në Kampionatin Europian. Çfarë mendimi keni për këtë mundësi historike?

Besoj se kjo është historike për ne – pjesmarrja në këtë kompeticion gjigand , për herë të parë. Jam krenar që jam pjesë e ekipit. Dhe nuk do të ndalim këtu, ne do të bëjmë surprizën e Kampionatit Europian.

  • Kur i keni patur fillesat me futbollin? Kur keni filluar të luani si futbollist profesionist?

 Kontaktin e parë e kisha në vitet 2007-2008 , e më pas nënshkrova një kontratë 4 –vjecare me ekipin e qytetit tim, Besa të Kavajës.

  • Çfarë këshille do ju jepje lojtarëve të rinj shqiptarë?

Së pari , jam I sigurt që të gjithë futbollistët e rinj shqiptarë janë motivuar shumë nga suksesi I ekipit kombëtar. Ato duhet të besojnë tek vetja dhe të punojnë fort për tu bërë lojtarë profesionist.

Kush janë pritshmëritë dhe qëllimet tuaja personale për Kampionatin Europian 2016 ?

Ne si ekip , besojmë tek vetvetja dhe do të japim më të mirën për të bërë surprizën në kampionatin europian. Kalimi i fazës së grupeve do të jetë hapi I parë. Është e rëndësishme të fitojmë , do të ishte e jashtzakoshme, nëse do të ndihmoja duke shënuar.

  • Kush është ekipi juaj i preferuar në ‘’Euro 2016’’ ?

Besoj se finalja do të luhet mes Francës dhe Shqipërisë (qesh).