Sport

Shqipëria mund Armeninë 3-0 të dielën dhe konfirmon pjesmarrjen në Kampionatin Europian Francë 2016.
Kjo është hera e parë që kualifikohën në një turne të tillë. Tashmë janë pjesë e historisë.

 

Të drejtuar nga tekniku Italian Gianni De Biasi , fitorja nënkupton që Danimarka zbret në zonën play-off.
Pas humbjes me Serbinë , presioni ishte mbi Shqipërinë , e cila duhet te fitonte kundër Armenisë , dhe e nisën mirë me një autogol të Hovhannisyan.
Xhimshiti dyfishon në minutën e 25’ dhe festa vazhdon kur Sadiku shënon të tretin pas 15 minutash në fushën e lojës.

 

Me 4 fitore , 2 barazime dhe 2 humbje , vetëm Portugalia e përfundoi fazën në grupe me një rekord të rëndësishëm. Kjo nuk e shqetëson Shqipërinë – dhe ato do të shkojnë në Francë.