The Guardian

Rrugët e Tiranës u mbyllën , dhe njerzit vërshuan në shësh , rreth monumentit të heroit kombëtar Skenderbeu, me flakadanë dhe fishekzjarrë. E njëjtja gje ndodh dhe në Prishtinë , në kryeqytetin e Kosovës. Është e pazakontnë që dy qytete me kilometra larg thë festojnë në menyrë simultane kualifikimin historic të Shqipërisë në Kampionatin Europian , pas fitores 3-0 kundër Armenisë.

 

‘’Kur thashë se Shqipërija mund tja dilte , të gjithë qëshën me mua’’- deklaron trajneri i kombëtares Gianni De Biasi, i cili e mori drejtimin e kombëtares në 2011.
Goli I mrekullueshëm I Bekim Balaj , e ndihmon De Biasin të merrte një fitore të papërsëritshme në Lisbonë kundër Portugalisë . Kështu nisi rrugëtimi i Shqipërisë drejt finaleve.