The Guardian

Shqipëria kualifikohet për herë të parë në Euro 2016, pas fitores 3-0 në transfertë me Armeninë , Shqipëria siguron vendin e dytë në Grupin I , duke lënë pas Danimarkën , dhe hapur rrugë festimeve në të gjithë vendin.

Shqipëria e përfundoi fazën kualifikuese pas vendit të parë , Portugalisë , dhe sipër Danimarkës , kjo e fundit të do luajë shancin në fazën play-off , në mënyrë për të fituar një vend në Europianin e Francës.

Portuagalia , me fitoren ndaj Serbisë shkoi në kuotën e 21 pikëve , Shqipëria 14 dhe Danimarka , e cila I ka mbarua ndeshjet , 12 pikë. Serbia dhe Armenia e përfunduan këtë fazë respektivisht me 4 dhe 2 pikë secila.

Shqipëria kaloi në avantazh pas 9 minutash , me autogolin e Kamo Hovhannisyan , dhe më pas shënon me mbrojtësin Berat Xhimshiti , dhe lojtarin zëvendësues Armando Sadiku.

Në cdo skaj të Shqipërisë dhe Kosovës , shtetin me etni Shqiptare , ku një pjesëe e mirë e lojtarëe kanë lindur , shpërthyen fishekzjarrët , përpara se ndeshja të përfundonte. Njerëzit vërshuan në rrugë pas vërshëllimës finale , duke valëvitur flamuj dhe shëtitur me makina.

‘’Ky kualifikim është historik’’ – deklaroi presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka. Ne nuk I meritonim humbjet në shtëpi ( ndaj Portugalisë në shtator dhe Serbisë të enjten). Ne nuk kemi një ekip yjesh , por ato kanë zemër të madhe dhe shpirt kolektiv.
Duke iu referuar humbjes 2-0 kundër Serbisë , trajneri Italian , Gianni De Biasi shtoi : ‘’ Nuk ishte e lehtë pas humbjes me Serbinë. Kishim presion , por djemtë luajtën shumë mirë. Uroj që Shqipëria të rritet duke patur keto djem si shembuj.

 

Referring to the 2-0 home loss against Serbia, their Italian coach, Gianni De Biasi, added: “It ëas not easy after the defeat ëith Serbia. Ëe felt the pressure, but the boys played extremely ëell. I ëish the country groës having these boys as an example.
Pak veta besonin se mund t’ja dilnim në fillim, por së bashku ja dolëm. Të gjithë kontribuam në këtë arritje. Përtëritja e kontratës time është automatike. Shifrat duhet të ndryshojnë.’’

 

Rasti i parë i takon Armenisë , kur Yura Movsiyan godet nga goditja e dënimit , can murin e Shqipërisë por shpëtohet nga portiere Etrit Berisha.
Goli I parë erdhi pasi mesfushori Odise Roshi devijoi gjuajtjen e Migjen Bashës në zonë. Goditja u bllokuar nga portjeri Gevorg Kasparov , dhe Hovhannisyan e devijoi topin në rrjetën e tij , duke u përpjekur të mbulojë Shkelzen Gashin.

Në minutën e 23, Xhimshiti devijon një goditje dënimi të Ledian Memushaj dhe i jep avantazhin 2-0 Shqipërisë.
Të nxitur dhe nga tifozët vendas , Armenia luaj një pjesë të dytë më të mirë , duke goditur rrezikshëm portën me Marcos Pizzelli , në minutën e 71.
Megjithatë , Shqipëria e vulos fitoren në minutën e 76 , kur sulmuesi Sadiku godet pas një pasimi të Roshit.

Kur fillova të luaja për ekipin kombëtar të Shqipërisë 12 vite më parë , nuk mendoja se do të vinte kjo ditë , por gjithmonë kemi provuar dhe tani ja arritëm , falë vullnetit të këtij grupi lojtarës , këtij brezi të mirë lojtarësh ‘’ – decklaroi kapiteni Lorik Cana.

 

Shqipëria pati një fazë kualifikuese shumë të rënduar , e cila përfshiu dy përballje delikate me Serbinë , e cila në ndeshjen e fundit e mundi Shqipërinë me dy gola në minutat shtesë.

Ndeshja e parë në Beograd u pezullua pasi një dron fluturues që shpaloste flamurin e Shqipërisë së Madhe , fluturoi mbi stadium , duke provokuar një grindje mes lojtarve , dhe futjen në fushë të tifozëve serb.
Shqipërisë iu dhanë tri pikënt në apel nga UEFA dhe Cana shtoi : Pavarsisht se na mundën të premten, Serbia do të na shohë në Francë nga televizioni.