De Biazi: Gati për dy miqësoret e radhës

“Do të jenë dy miqësore, që ne do të luajmë në këto data të lira të FIFAs. E para shumë e veçantë, do të jetë ndeshja kundër Kosovës, që ka brenda emocione, festë, vëllazëri. E dyta, kundër Gjeorgjisë e cila do të na shërbejë për të parë nga afër gjendjen e grupit”. Me këto fjalë, trajneri i Shqipërisë Xhani De Biazi, ka nisur konferencën për shtyp sot paradite në orën 11.00 në ambientet e Federatës Shqiptare të Futbollit. Përpara mediave të shumta, të interesuara për ekipin kombëtar dhe dy ndeshjet e tij miqësore, trajneri i kombëtares së Shqipërisë tregoi mjaft detaje dhe çfarë pret ai nga këto dy miqësore. Në lidhje me pyetjen, se a do të ketë prurje të tjera në skuadër deri në finalet e Euro 2016, trajneri De Biazi u përgjigj: “Unë do të bazohem tek ata 33 futbollistë, të cilët na çuan deri në finale. Sigurisht, nqs dikush gjatë këtyre muajve do të shënojë në çdo javë dhe do të na bindë patjetër që do të hyjë në planet tona”. Më pas, trajneri foli edhe për planet e vitit të ardhshëm. “Do të zhvillojmë një ose dy miqësore, në datat e e lira të muajit mars, për të parë më nga afër gjendjen e futbollistëve”, deklaroi ai.

Pasta jai deklaroi edhe listën e futbollistëve të thirrur për këto ndeshje, ku bie në sy grumbullimi për herë të parë i Frederik Veselit dhe i Rei Manaj. Për këto dy ndeshje trajneri i Shqipërisë ka thirrur 25 futbollistë. Ja cilët janë ata:

Nr

Emer

Mbiemer

Ekipi qe aktivizohet

1

Etrit

Berisha

Lacio

2

Alban

Hoxha

FK Partizani

3

Orgest

Shehi

KF Skenderbeu

4

Ansi

Agolli

Karabak

5

Arlind

Ajeti

FC Basel

6

Naser

Aliji

FC Basel

7

Lorik

Cana

FC Nantes

8

Berat

Djimsiti

FC Zyrih

9

Frederik

Veseli

FC Lugano

10

Amir

Rrahmani

RNK Split

11

Andi

Lila

Pas Janina

12

Amir

Abrashi

SC Freiuburg

13

Migjen

Basha

FC Luzern

14

Sabien

Lilaj

KF Skenderbeu

15

Ledian

Memushaj

Peskara

16

Taulant

Xhaka

FC Basel

17

Herolind

Shala

FC Slovan Liberec

18

Bekim

Balaj

HNK Rijeka

19

Elseid

Hysaj

Napoli

20

Sokol

Cikalleshi

Medipol Basaksehir

21

Shkelzen

Gashi

FC Basel

22

Odise

Roshi

HNK Rijeka

23

Armando

Sadiku

FC Zyrih

24

Ermir

Lenjani

FC Nantes

25

Rei

Manaj

Inter